ArabicEnglishGermanRussianTurkish

Makaleler

Protein tozu böbreğe zararlı mı?

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Rüzgaresen, “Protein tozları yerine doğal gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle böbrek hastalığı olan kişilerde protein tozları önemli sıkıntılara yol açabilir” dedi

19 Kasım 2017 Pazar 07:08

Son yıllarda artan protein tozu kullanımı spor hocalarını ve doktorları ikiye ayırmış durumda. Spor hocalarının “Kullanabilirsiniz” talimatına karşılık doktorların tavrı ise net! Peki protein tozunu bilinçsiz kullanmak nelere yol açıyor? Kimler protein tozunu kullanabilir, kimler yanından bile geçemez? İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Nüket Rüzgaresen, protein tozu kullanımının yol açtığı tehlikelere dikkat çekti.

PROTEİN TOZLARI YERİNE DOĞAL GIDALAR TERCİH EDİLMELİDİR

Protein tozu yerine doğal gıdaların tercih edilmesi gerektiğini belirten Rüzgaresen, “Proteinler vücudumuzun önemli yapı taşları arasında yer almaktadır. Gıdalar ile alımı takiben, sindirim sistemi içerisinde aminoasitlere ayrılarak kana karışır ve karaciğere taşınırlar. Burada tekrar birleşerek vücuttaki doku proteinlerini oluştururlar. Büyüme ve gelişmedeki görevlerinin yanı sıra savunma sistemi elemanlarının, vücudumuzda düzenleyici rol oynayan hormon ve enzimlerin de temel maddesi proteinlerdir. Aynı zamanda enerji kaynağı olarak da kullanılırlar. Bu aminoasitlerin bazıları vücut tarafından üretilir. Bazılarının da mutlaka dışarıdan gıdalar ile alınması gereklidir. Her bireyin protein ihtiyacı farklı olup gereğinden fazla protein almak yarardan çok zarar getirebilir. Bazı hastalıklarda, çocuklarda, gebe ve emziren kadınlarda ayrıca da spor yapan kişilerde protein ihtiyacı artar. İhtiyaca göre, protein tozları yerine kaliteli protein içeren doğal gıdalar, hayvansal ve bitkisel doğal besin kaynakları tercih edilmelidir” diye konuştu.

FAZLA PROTEİN TÜKETİMİ BÖBREKLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Yüksek miktarlarda protein tozu alımının yol açtığı hastalıklara da değinen Prof. Dr. Nüket Rüzgaresen, “Proteinler, sağlıklı kasların ve bağ dokusunun büyümesi için gereklidir ve vücut kompozisyonu ve atletik performansta artış sağlar. Özellikle çalışma sonrası kas dokusunun büyümesi ve onarılması için çalışır. Protein tozlarının günümüzde en sık kullanım amacı yoğun spor yapıldığında artan protein ihtiyacını karşılamaktır. Ancak gerek diyet yoluyla gerekse protein tozları aracılığıyla fazla protein tüketimi böbrekler üzerine direkt olumsuz etki yapabilmektedir. Sağlıklı böbreklere sahip erişkinlerde protein tozuyla ilgili problem yaşanmayabilir ancak devam eden yüksek miktarlarda protein tozu alımı böbrek taşı dahil böbrek hastalıkları riskini arttırmaktadır. Proteinler vücutta kullanıldıktan sonra yıkılır.Bu yıkım neticesinde yıkım ürünü olarak vücuda zararlı olan maddeler ortaya çıkar. Eğer kişinin böbrekleri sağlıklı ise bu zararlı maddeler idrarla vücuttan atılır. Böbrek yetersizliği varlığında bu maddeler dışarı atılamaz.  Böbrek problemleri olan hastalarda zaten hasta olan böbrekler üzerinde oluşacak ekstra yük, böbrek fonksiyonlarında azalmaya yol açacaktır. Bu nedenlerle bazı böbrek hastalıklarında diyette protein kısıtlamasına gidilmektedir” şeklinde konuştu.

DOKTOR KONTROLÜ ŞART!

Protein tozu kullanmak isteyenlerin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerektiğine de vurgu yapan Rüzgaresen şunları söyledi: “Bireyler, kesinlikle kendi kararlarıyla protein tozuna başlamasın. Böbrek hastalıkları sessiz ve sinsi seyreden hastalıklardır. Kişi böbrek hastası olduğunu bilemeyebiliyor. Bir de üzerine protein tozunu tükettiğinde böbrek yetmezliği ilerleyebilir, hastalık yoksa da ortaya çıkabilir. Genellikle spor hocaları, ‘Böbrekleriniz sağlamsa kullanabilirsiniz”  diye öneriyor. Ancak kimse böbreği sağlam mı, değil mi diye bakmıyor. Protein tozu kullanmak isteyen bireylerin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor. Hasta tamamen sağlıklıysa ve hekimi de onay verirse protein tozunu kullanabilir. Yine de aşırı miktarda tüketmelerini istemiyoruz. Bazı hastalıklarda protein tüketimini artırabiliyoruz ancak öncelikli tercihimiz, besinsel olarak artırılması. ”

http://www.gazeteturk.org/

, , ,